Services fra ISS Din brancheløsning Job og karriere Presse Om ISS DK Samfundsansvar

Information om portørstrejken i Sønderjylland

Arbejdsnedlæggelsen er erkendt ulovlig og FOA (Forbundet af Offentligt Ansatte), SBA (Servicebranchens Arbejdsgiverforening) og ISS er enige om de vigtigste punkter i konflikten. Bl.a. at ingen portører stilles ringere løn- og arbejdsmæssigt.

28-05-2003

28.05.2003

I den seneste tid er en voldsom strid blusset op blandt portørerne på flere af de sønderjyske sygehuse. En strid, som vi har svært ved at forstå, men som vi alligevel betragter med stor alvor. I skrivende stund er sygehusene i Tønder, Haderslev og Sønderborg lammet af arbejdsnedlæggelser – og truer med totallukning indtil konflikten er løst. Portørerne modtager i dag med posten på deres privatadresser et brev fra undertegnede med en sidste opfordring til at genoptage arbejdet i dag kl. 15.00, da en fortsat arbejdsvægring ellers vil kunne får alvorlige konsekvenser for ansættelsesforholdet for den enkelte portør! Dette sker med basis i den arbejdsretslige jura og med det involverede forbund FOA´s og LO´s accept.

Hvordan er det kommet så vidt?

Vi ved det ikke med sikkerhed. Men formentlig en kombination af politisk-ideologiske undertoner og en dagsorden, der ønsker at få de sønderjyske sygehuse tilbage i offentligt regi, selvom det ikke er det, portørerne og deres lokale forbund melder ud.

Det er derimod en anden årsag, der nævnes. Arbejdsnedlæggelsen skyldes de langtrukne forhandlinger omkring etableringen af en ny fælles overenskomst mellem FOA, Dansk Funktionærforbund og SBA på portørområdet.

Siden virksomhedsoverdragelsen af portørerne på de tre sygehuse til Jysk Rengøring i januar 2000 har der været forhandlinger om etablering af en ny fællesoverenskomst på portørområdet. Der er tale om en LANDSoverenskomst – og ikke en lokal overenskomst. De sønderjyske portører er derfor ikke en lokal part i arbejdet med at forhandle den landsdækkende overenskomst på plads. Og det er dette arbejde vi mener portørerne blokerer for.

Arbejdsnedlæggelsen i Sønderjylland adskiller sig arbejdsretligt fra lignende situationer, fordi FOA formelt set i dag ikke har en portør-overenskomst med ISS og med SBA.

Den gældende overenskomst på det private portørområde er indgået mellem SBA og Dansk Funktionærforbund. Det er en forbedret udgave af denne overenskomst, som parterne det sidste stykke tid har forhandlet om. Formelt set kræver det også Dansk Funktionærforbunds tilslutning at ændre denne overenskomst. Disse forhandlinger foregår sideløbende, men er endnu ikke afsluttet. Hos FOA erklærer man stadig at forhandlingsvejen ikke er udtømt. Sagen skal løses ved forhandlingsbordet og det ved alle parter, så derfor må vi på den igen!, siger man hos FOA.

FOA har endvidere udtalt, at det ikke er afgørende for dem, om den nye overenskomst bliver en fælles overenskomst med FOA og Dansk Funktionærforbund – eller om der etableres to parallelle overenskomster, hvor begge de faglige organisationer har en overenskomst med SBA.

FOA som hovedforbund og SBA / HTS er enige i de vigtigste punkter i konflikten:

  • Udgiftsrammen dvs. de samlede lønomkostninger til portørerne skal være fuldt på højde med portørernes nuværende aftale med Amtsrådsforeningen. Portørerne stilles således på ingen måde ringere end det niveau de har i dag, bl.a. fordi det er den nugældende overenskomst mellem Amtsrådsforeningen og FOA, der kopieres.
  • Portørernes krav om at få udbetalt løn i forbindelse med arbejdsvægringen kan naturligvis ikke efterkommes.
  • Konflikten er juridisk set ikke en kollektiv arbejdsnedlæggelse, men en individuel arbejdsvægring, der kan medføre bortvisning af portørerne.

Når det i pressen har været nævnt at portørerne lokalt er blevet tilbudt et løntillæg – var der tale om et engangstilbud i de lokale forhandlinger som et ekstra, personligt tillæg oveni overenskomstlønnen, for at få portørerne til at genoptage arbejdet. Også dette tilbud valgte portørerne at stemme nej til.

Vi håber den meget følelsesladede konflikt snart får en afslutning, så vi atter kan mødes som kolleger. Denne konflikt skulle meget nødig sætte alt det positive, som er opnået blandt personalet på de sønderjydske sygehuse over styr – og ødelægge et godt samarbejde i hverdagen – både overfor det enkelte sygehus og Sønderjyllands Amt.

Men vi ved desværre godt, at der andre, der ønsker det anderledes.

Lars Søndergård
Download billede i høj kvalitet

Lars Søndergård

Divisionsdirektør

Division Offentlig Service